
Strategia rozwoju
Dla Grupy Kapitałowej Kęty inwestycje stanowią motor napędowy i były czynnikiem technologicznego rozwoju, a przez to stały się atutem w postaci przewagi konkurencyjnej. W ramach strategii 2021 – 2025 Grupa Kapitałowa zadeklarowała wydanie na inwestycje ok. 1,3 mld zł.
Wielkość wydatków inwestycyjnych na zakup rzeczowych składników majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych w Grupie Kapitałowej Grupy Kęty S.A. w 2021 i 2020 roku wynosiła:
(tys. zł) | 2021 | 2020 |
Wydatki ogółem: | 218 521 | 145 555 |
w tym Grupa Kęty S.A. | 56 807 | 46 541 |
Wśród największych inwestycji realizowanych w roku 2021 były:
Główne zadania inwestycyjne polegały na rozbudowie możliwości produkcyjnych w obszarze produkcji profili oraz wytwarzania komponentów aluminiowych. Zgodnie z zaktualizowanym w lipcu 2021 roku planem inwestycyjnym Segment rozpoczął w zakładzie w Kętach projekt budowy nowej hali produkcyjnej oraz instalacji w niej dwóch pras o nacisku 20MN i 40MN.
W 2021 roku największym wartościowo projektem inwestycyjnym Segmentu było dokończenie budowy hali produkcyjno-magazynowej w Opolu (produkcja zewnętrznych rolet aluminiowych) o powierzchni ok. 13 tys. m2. Łączna wartość nakładów na budowę obiektu w 2020 oraz 2021 roku wyniosła ok 28 mln zł. Pozostałe zadania to szereg wartościowo mniejszych projektów związanych głównie z modernizacją infrastruktury magazynowej, zakupem maszyn (w tym nowoczesnej linii do produkcji szkła ogniowego), urządzeń oraz niezbędnych środków transportu.
W 2021 roku Segment realizował wyłącznie projekty odtworzeniowe oraz poprawiające efektywność produkcji.
Strategia Grupy Kapitałowej w obszarze oferowanych produktów i usług polega na oferowaniu wysokiej jakości produktów, które są zazwyczaj projektowane pod indywidualne zamówienia i potrzeby klientów. Dlatego priorytetem są inwestycje w kapitał ludzki i najnowsze technologie, co przekłada się na pozyskiwanie coraz szerszego grona klientów zarówno w kraju jak i na świecie. Działalność badawczo-rozwojowa, wdrażane innowacje oraz ciągły proces doskonalenia parku maszynowego w oparciu o dialog z istniejącymi jak i potencjalnymi klientami są tymi czynnikami, które przyczyniają się do sukcesu organizacji i rozwoju we wszystkich głównych segmentach biznesowych.
Centrum Badawczo-Rozwojowe w ramach Segmentu Wyrobów Wyciskanych realizuje projekty badawczo – rozwojowe, które mają na celu wprowadzenie nowych technologii produkcji, umożliwiających poszerzenie oferty produktów oraz poprawę jakości wyrobów spełniających zaawansowane wymagania klientów. Wśród prowadzonych badań znajdują się projekty dotyczące m.in.:
Segment Systemów Aluminiowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, opracował i przygotował do wdrożenia kolejne produkty przeznaczone do sprzedaży systemowej oraz dedykowane na realizacje obiektowe, a także rozwinięto i zmodernizowano wybrane istniejące już rozwiązania. Do głównych projektów rozwojowych należały:
Segment Opakowań Giętkich należy do najbardziej liczących się producentów opakowań w Europie. Dzięki długofalowemu procesowi inwestycji organicznych i związanym z nimi rozwojem technologicznym oraz wzrostem mocy produkcyjnych, Segment poszerza swoje portfolio o nowe, innowacyjne produkty i umacnia swoją pozycję na rynku.
Głównym celem działań badawczo-rozwojowych w 2021 r. były prace nad nowymi strukturami laminatów, które zgodnie z trendami panującymi na rynku opakowań realizują założenia i cele „Europejskiej strategii dotyczącej tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym”.
SOG przy współpracy z klientami, realizuje wiele projektów, które mają na celu opracowanie laminatów cieńszych, bardziej jednorodnych oraz nadających się do recyklingu. Nowe rozwiązania w opakowaniach giętkich, opierają się głównie na wykorzystaniu w laminatach folii polipropylenowych i polietylenowych.
Wdrażane obecnie nowe folie PPBTM na bazie polipropylenu wykonane są w technologii ekstruzji z rozdmuchem. Mogą mieć zastosowanie jako monofolia lub jako składnik jednorodnych laminatów dwuwarstwowych gdzie drugą warstwę stanowi folia polipropylenowa BOPP wyprodukowana w Alupol Films w Oświęcimiu. Laminaty BOPP/PPBTM posiadają bardzo dobre własności mechaniczne i barierowe, znacząco lepsze niż laminaty o budowie BOPP/BOPP. Między innymi dzięki tym właściwościom mogą być stosowane do pakowania szerokiej gamy produktów takich jak: żywność typu instant, przyprawy, kawy, świeże mięso, wędliny, pieczywo, itp. Są to jednocześnie laminaty nadające się do recyklingu. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie przez laminat OPP/PPBTM Certyfikatu Made for Recycling, potwierdzone badaniami w niemieckim Instytucie Fraunhofer zgodnie z metodologią BIFA Umweltinstitut GmbH.
Równocześnie rozwijane są opakowania oparte na uszlachetnianych i powlekanych papierach mających właściwości zgrzewalne i barierowe. Jednym z takich działań była modernizacja maszyny Ekstruder Tandem w Alupol Packaging Kęty, dzięki której możliwa jest obecnie produkcja laminatów na bazie papieru powlekanego barierowym tworzywem sztucznym. Pozwala to na wyeliminowanie z laminatów folii aluminiowej przy równoczesnym zachowaniu zbliżonych własności barierowych, którymi cechowały się dotychczasowe struktury. Laminat wykonany wg nowej technologii poddano badaniom pod kątem możliwości recyklingu i również uzyskano pozytywny wynik potwierdzony certyfikatem.
Wszystkie proponowane rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe i mogą być zadrukowane w technologii rotograwiurowej lub fleksograficznej. Właściwości folii PPBTM i HBF9TM pozwalają na zastąpienie istniejących na rynku laminatów 3, 4, 5-warstwowych zawierających w swojej strukturze aluminium, tworzywo sztuczne i papier, laminatami 2 lub 3-warstwowymi, charakteryzującymi się niższą gramaturą i bardziej jednorodną budową. Są to więc laminaty mniej materiałochłonne niż stosowane dotychczas, co przyczynia się w znacznym stopniu do zredukowania ilości tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek i zmniejszenia ich wpływu na środowisko naturalne.