
Segment Wyrobów Wyciskanych
4 filary Strategii Grupy Kapitałowej Kęty na lata 2021 – 2025 („Strategia”) opublikowanej 16 grudnia 2020 zgodne z Misją, Wizją i Wartościami Grupy to:
Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd Spółki przyjął cele operacyjne, finansowe a także sparametryzował i po raz pierwszy zaprezentował zobowiązania związane z obszarem ESG (Environmental, Social, Corporate Governance – Środowiskowy, Społeczny, Ład Korporacyjny) w formie celów zrównoważonego rozwoju, w tym w zakresie oddziaływania na środowisko, bezpieczeństwa i rozwoju pracowników, odpowiedzialności w łańcuchu dostaw i zaangażowania w społeczność lokalną, jako jedne z kluczowych dla realizacji Strategii.
Szacowane średnie roczne tempo rozwoju rynku w okresie 2021 – 2025 określono na poziomie ok. 2%, Segment natomiast zamierza osiągnąć ok. 9 % wartościowo. Jednym z priorytetów Segmentu jest utrzymanie wysokiego poziomu rentowności operacyjnej przy rosnących przychodach dzięki wysokiemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych oraz ciągłym procesom poprawy efektywności. Założono osiągnięcie ponad 10% wzrostu wskaźnika EBITDA na zatrudnionego w okresie realizacji Strategii. Na inwestycje rozwojowe w okresie 2021 – 2025 zostanie przeznaczone ok. 58% całego budżetu inwestycyjnego Segmentu wynoszącego 692 mln PLN. Pozostałą część stanowią nakłady na bieżące utrzymanie infrastruktury i potencjału produkcyjnego.
Średnioroczne tempo wzrostu rynku zostało oszacowane na poziomie ok. 3% (w ujęciu wartościowym), ambicją Segmentu jest natomiast osiągnięcie ok. 9%. Segment Systemów Aluminiowych będzie dążył do utrzymania wysokiej rentowności operacyjnej dzięki systematycznej poprawie efektywności działania. Zysk EBITDA na zatrudnionego wzrośnie o 6% w okresie Strategii. Inwestycje rozwojowe to zdecydowana większość budżetu Segmentu. Będą one stanowiły ok. 66% z 492 mln PLN inwestycji w okresie Strategii. Inwestycje odtworzeniowe wyniosą 166 mln PLN.
Wspomniany powyżej jednorazowy, pozytywny efekt tzw. lockdown’u – wynikał z przerwania łańcuchów dostaw z Bliskiego i Dalekiego Wschodu głównie w drugim i trzecim kwartale 2020 roku, co wpłynęło na znaczne ograniczenie importu z tych kierunków, czego beneficjentami byli europejscy producenci, w tym SOG. W okresie tym możliwe było uzyskanie ponadprzeciętnych wyników działalności. Efekt ten został oszacowany na 66 mln PLN na poziomie przychodów ze sprzedaży, 60 mln PLN na poziomie zysku EBITDA oraz 51 mln PLN na poziomie zysku netto.
Przyjęto, że w latach 2021-2025 wypłacona zostanie w formie dywidendy kwota około 2,0 mld PLN, co oznacza wzrost o około 0,8 mld PLN względem okresu 2016-2020. W przeliczeniu na 1 akcję kwota wyniesie ok. 200 PLN, co zapewni akcjonariuszom średnio 7% zwrot z akcji (przy cenie akcji na poziomie 585 zł/akcję). Przygotowując rekomendację Zarządu dla Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, dotyczącą kwoty dywidendy do wypłaty, zarząd Spółki brał będzie pod uwagę m.in.: bieżącą i przewidywaną sytuację finansową Grupy Kapitałowej, kwoty otrzymywanych przez Spółkę dywidend ze spółek zależnych czy wartość rzeczywistych wydatków inwestycyjnych do poniesienia w roku wypłaty dywidendy.