Grupa Kęty
Strona spółkiSegment Wyrobów Wyciskanych
W 2021 roku Segment Wyrobów Wyciskanych zajmujący mocną pozycją w europejskim przemyśle przetwórstwa aluminium sprzedał w 2021 roku 95 tys. ton wyrobów (+11% r/r), odpowiadając na silny popyt na profile i komponenty aluminiowe. W efekcie osiągnął 1 818 mln zł przychodów ze sprzedaży (+42% r/r), w tym 866 mln zł ze sprzedaży zagranicznej (+41% r/r) skierowanej głównie na rynek niemiecki, włoski oraz rynki Europy Centralno-Wschodniej.
Szeroka gama produktów i zróżnicowane portfolio klientów pozwoliły Spółce poradzić sobie w wymagających warunkach rynkowych roku 2021. Segment wykorzystywał silny popyt na zwiększanie udziału w ofercie produktowej wyrobów przetworzonych i wysokomarżowych, a także rozwinął współpracę z odbiorcami końcowymi ze szczególnym uwzględnieniem nabywców z zaawansowanymi standardami współpracy i wymogami jakościowymi. Stawiał też na rozwiązania innowacyjne i aspekty środowiskowe. Podobnie jak w ostatnich latach, istotnym czynnikiem rozwijającym sprzedaż w 2021 roku, było wspieranie rynków eksportowych, w szczególności tych największych dla SWW i maksymalne wykorzystanie potencjału zagranicznych spółek handlowych, (Niemcy, Czechy, Włochy). Stąd też wzrost udziału sprzedaży eksportowej w 2021 r. tj. do 40%.
2019 | 2020 | 2021 | |
Przychody ze sprzedaży (w mln PLN) | 1 251 | 1 280 | 1 818 |
w tym sprzedaż zagraniczna (w mln PLN) | 575 | 494 | 866 |
Udział sprzedaży zagranicznej w sprzedaży (w %) | 49,3 | 52,7 | 53,1 |
Sprzedaż ilościowa (w tys. ton) | 81 | 85 | 95 |
Grupa Kęty S.A. członkiem krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń
Zagraniczna produkcja SWW
Filarami biznesu Aluminium Kety Emmi pozostaje działalność w zakresie obróbki mechanicznej i powierzchniowej oraz rozwój komponentów. Zróżnicowane możliwości technologiczne pozwalają AK Emmi na uczestniczenie w projektach z wielu branż i opartych o najwyższe standardy jakościowe. Klientami AK Emmi są producenci tzw. „białego AGD” (lodówki, pralki, itp.), mebli, sprzętu medycznego, elektrycznego, a od kilku lat spółka z dużym powodzeniem realizuje także kontrakty na dostawy komponentów do znanych i prestiżowych marek samochodów. Obecnie AK Emmi śmiało wkracza w nowe obszary biznesu automotive tj. innowacyjnych produktów do e-mobility. Kluczowym odbiorcą spółki jest największy kontraktowy producent samochodów na świecie. Wartość przychodów ze sprzedaży słoweńskiej spółki wyniosła w 2021 roku 36,8 mln EURO.
W roku 2021 minęło 5 lat od przyłączenia AK Emmi do Grupy Kęty. Działalność biznesowa AK Emmi wpisuje się w strategię SWW budowania mocnej, znanej marki wśród producentów wyspecjalizowanych wyrobów z aluminium. Posiadanie przez prasownię w swoich strukturach zakładu, który wykonuje specjalistyczną obróbką mechaniczną i powierzchniową profili, zapewnia jej atrakcyjną pozycję na rynku. Z kolei spółka AK Emmi ma od kilku lat nowego właściciela, ale przede wszystkim partnera, którego finansowe i merytoryczne wsparcie zapewnia jej rozwój. Obroty AK Emmi pod barwami Grupy Kęty systematycznie rosną, a synergia przynosi korzyści obydwu przedsiębiorstwom.
Spółka Alupol LLC zakończyła rok 2021 realizując w pełni plan budżetowy. Wolumen sprzedaży w ramach usługi przerobowej został osiągnięty w całości, natomiast w sprzedaży na rynek wewnętrzny spółka zanotowała sporą nadwyżką do założeń budżetu. Spółka wypracowała również EBITDA na poziomie przyjętym w budżecie na rok 2021. Uzyskanie tych wyniku odbywało się w trudnych warunkach gospodarczych w Ukrainie, rozwój biznesu utrudniały pandemia, wysokie podwyżki cen energii i surowca, wzrost kosztów produkcji oraz wprowadzenie przez Rosję dodatkowego cła na aluminium. Przez cały rok zakład nieprzerwanie prowadził działalność i moce produkcyjne prasy w Alupol LCC pozostawały zagospodarowane. Od kilku lat Alupol LCC świadczy usługi produkcyjne dla Grupy Kęty na podstawie tzw. umowy przerobowej. Takie powiązanie, szczególnie w warunkach wzmożonego popytu, jest korzystne dla obydwu spółek. W ramach tej umowy Grupa Kęty może przenieść na Ukrainę część zleceń z przeciążonych pras w Kętach. To z kolei przyczynia się do praktycznie całkowitego wykorzystania mocy produkcyjnych prasy w Alupol LLC i wykonania przyjętych założeń budżetowych. Niezmiennie głównym odbiorcą profili aluminiowych z Alupolu LLC pozostaje branża budowlana, systematycznie też w Borodiance przybywa nowych klientów z rynku wewnętrznego i rośnie liczba uruchomionych matryc.
Inwestycje
W efekcie Segment uzyskał dodatkowo 4000 ton mocy produkcyjnych. Przystąpił również do wykonania głównego zadania inwestycyjnego na rok 2022 i wpisanego do Strategii na lata 2021-2025, jakim jest budowa nowej hali oraz instalacja dwóch linii do wyciskania tj. o nacisku 20MN oraz 40MN i podniesienie w efekcie mocy produkcyjnych do 120 000 ton.
Planowane inwestycje wspierają przede wszystkim sektor środków transportu. Nowe prasy, w szczególności ta o mocy 40MN będą wykorzystywane do produkcji profili dla branży motoryzacyjnej (złożone profile aluminiowe o specjalnych właściwościach mechanicznych, przeznaczone na kontrolowane strefy zgniotu oraz konstrukcje nadwozi). Odpowiednia konstrukcja nowych pras (wyposażenie, ustawienie parametrów) umożliwi również wyciskanie na nich profili dla klientów z branży budowlanej oraz innych segmentów rynkowych, np. elektrotechnika.
Natomiast inwestycje w Zakładzie Zaawansowanych Produktów Aluminiowych koncentrowały się na poprawie efektywności i rozwoju obszaru produkcji wyrobów wysoko przetworzonych. ZZPA jest doposażony na bieżąco w nowoczesne urządzenia, które poprawiają wydajność procesu i pozwalają zaoszczędzić na kosztach produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości wyrobów. W ZZPA postępuje systematyczna automatyzacja i robotyzacja stanowisk operacyjnych.
Centrum Badawczo-Rozwojowe
W tym obszarze działalność CBR w 2021 roku skupiała się na zadaniach:
- ciągłego poszerzania asortymentu kształtowników z aplikacją w przemyśle motoryzacyjnym, przeznaczonych na kontrolowane strefy zgniotu oraz konstrukcje nadwozi,
- optymalizacji procesów produkcyjnych, polegającej na testowaniu w warunkach laboratoryjnych nowych parametrów np. obróbki cieplnej, prowadzących do poprawy wydajności produkcji i zmniejszenia energochłonności procesu.